GPS-seadmete eelised nutitelefonide ees

GPS-seadmete eelised nutitelefonide ees. Kas neid veel üldse ongi?

Kui hakata mõtlema, et kas on GPS-seadmetel veel mingeid eeliseid nutitelefonide ees või on selle lahingu nutikad juba lõplikult võitnud?!

Uurisime ja vaatasime, et on olemas väga palju äppe, mis teevad ära selle töö, millega kunagi said hakkama vaid GPS-seadmed.

Kuid GPS seadmel on olemas ka kindlad eelised:
1) Käsi GPS seadmed on ilmastikukindlamad (ehkki jah nutikale saab osta veekindla kesta, kuid korralik asi ka maksab);
2) Käsi GPS seadmete akud peavad kauem vastu (matkates võib ju olla mitu nutika-akut või akupank kaasas aga ratsionaalsus on jälle ise teema);
3) Käsi GPS-il puudub andmesidevajadus (ehkki ka see on nii ja naa teema, sest paljud rakendused ei vajagi enam netti);
4) Käsi GPS seadme satelliitide järgi kompass on usaldusväärsem (oma kogemused!).

Milliseid eeliseid veel teame?
* Käsi-GPSid töötavad reeglina pulkpatareide / akude pealt, mida on lihtne matkale kaasa võtta. Telefoni GPSina kasutades on see risk, et kõige vajalikumal hetkel on telefoni aku tühi. Tänapäeval on muidugi olemas ka akupangad, kuid suure mahutavusega on reeglina kallid.
* Käsi GPSid kestavad kauem kui nutitelefonid GPS funktsiooniga (gps funktsioon õgib aku kiiresti tühjaks).
* Käsi GPSid on tavaliselt füüsiliste nuppudega ja saab kinnastega kasutada. Nutitelefonid on reeglina puutetundliku ekraaniga ja ei saa kinnastega kasutada (või on ebamugav).
* Käsi GPS töötab metsas paremini.
187608
Peamine kogemus mida esile tõstaksin GPS seadme kasutamisel puudutab jalgratta gps Garmin Edge 1000 Bundle, seega mõned huvid on üsna spetsiifilised, aga peamisteks eelisteks GPS seadme kasutamisel on:
* Spetsiaalne rattakinnitus, mille abil on väga hea ja kiire näiteks peatuspunktis GPS kaasa haarata (jah, on olemas igasuguseid nutikate kinnitamise võimalusi, aga mul on jäänud mulje, et seal tuleb
ikkagi teha väike kompromiss selle vahel, kui kindlalt telefon kinni püsib vs kui kerge eemaldada/kinnitada on).
* Minu teada ei ole (vähemalt ilma häkkimata) võimalik nutitelefonidele korralikke Eesti topokaarte (Eomap, Regio) peale panna. Androidil jooksev Orux Maps küll põhimõtteliselt Garmini formaadis kaarte toetab, aga ainult lukustamata varianti (OpenStreetMap töötab ilusti). Regio ja Eomap müüakse aga kas mälukaardi külge või GPS seadme külge lukustatuna.
ratta gps Garmin Edge 1000 bundleÜks teema on veel, mis minu jaoks oluline on ja mida Garmini ratta gps võimaldab, aga nutirakenduse koha pealt hetkel veel vastet ei tea. Nimelt on mul tavaks rattamarsruute ette planeerida nii, et joonistan arvuti taga raja valmis ja soovin seda siis jälgida. Kuigi suures osas kulgeb rada teedel (mis vähemalt headel topokaartidel olemas on), siis aeg-ajalt tuleb ikka ette ka lõikeid üle põllu, läbi kraavi ronimist või muidu sellist kohta, kust navigeerivast kaardist abi ei ole. Ja kuigi selline “navigeerimine” ei ole ka Garmini korral teab mis elegantselt lahendatud, siis võimalus on olemas – nimelt on teatava konverteriga võimalik GPX rajafailist teha TCX, lisades sinna juurde pöördekohtade info vastavalt sellele, kui rada mingist piirist järsemini pöördub.
Garmini GPS seade oskab sellises formaadis rajajoont jälgida, kuvades nii pöördekohtade hoiatusi kui rajalt kõrvalekaldumise hoiatusi, samas ei tee välja sellest, kui ma kaardi järgi hetkel suht ebaloogilises kohas asun (põllu peal, võsas). Seni veel nutirakendustest sarnast funktsionaalsust leidnud ei ole, aga no võib loota, et on ainult aja küsimus, millal kuskilt sellise võimaluse leian või see kuhugi tekib. Lühidalt siis eesmärgiks see, et oleks mõistlik navigeerimine rajale, mis kord jookseb mööda teed, kord üle põllu (ilma et ma teel olles pidevalt mingeid režiime vahetama peaks).

Eelis on seegi, et sa ei pea oma GPS-seadme eest kuutasu maksma 🙂

Asjatundliku valiku gps seadmeid leiad kataloogist: KÄSI GPS SEADMED